Szczęście narodu!

polskie partie polityczneCzy Polacy są zadowoleni z życia? Z raportu OECD „How’s  Life” wynika, że średnio. Jakie państwa ma zatem najmniej powodów do radości, a w którym społeczeństwu żyje się najlepiej?

Badania pochodzą z 2013 roku i wykazują poziom zadowolenia z życia społeczeństwa poszczególnych państw. Raport brał pod uwagę 11 kategorii m.in. poziom życia, możliwość zatrudnienia, warunki materialne czy zdrowie.

Jak pokazuje „How’s Life , między rokiem 2007-2012 niemal we wszystkich państwach spadło zaufanie do władzy. Ponadto najbardziej negatywnie nastawieni są Grecy, gdzie spadek zadowolenia z życia spadł aż o 20 punktów procentowych. Nie ma się co dziwić, w ostatnich latach kraj ten ogłosił bankructwo, a bezrobocie spadło kilkukrotnie. Na drugim miejscu są Hiszpanie- tam zanotowano 12 procentowy spadek życiowej satysfakcji. Wynika z tego jasno, że poziom życia w danym kraju, współmierne jest od wzrostu bezrobocia. Dalej za Grecją i Hiszpanią uplasowało się Chile, Estonia, Turcja, Węgry, Meksyk i Portugalia

Coraz szczęśliwsi wydają się być mieszkańcy Niemiec, gdzie zanotowano wzrost zadowolenia aż o 4%. Powodów do narzekań nie mają też Anglicy gdzie przyrost szczęścia jest o 1 punkt procentowy wyższy. Kraje te należą do casino online/a> środkowej grupy badanych, gdzie zadowolenie z życia jest umiarkowane. Prócz nich w zestawieniu znalazła się też Polska, Finlandia, Hiszpania, Niemcy, Austria, Francja, Słowacja i Czechy.

Z kolei krajami o najwyższym poziomie dobrobytu i szczęścia są : Australia, Szwecja, Szwajcaria, Dania, Norwegia, Austria i USA. Czołówka ta stanowi 20% państw biorących udział w badaniu.

Za to aż 60% krajów OECD nie ufa swojemu rządowi. To największy taki odsetek od 2006 roku. Najgorzej jest w Stanach Zjednoczonych gdzie ekipie rządzącej ufa zaledwie 35% obywateli. Porównywalnie, jeszcze w 2009 roku był to co drugi mieszkaniec USA.

Sekretarz generalny OECD Josse Angel Gurria Trevino jest zdania, że raport jest dowodem na to, że sprawy społeczeństwa i problemy obywateli  powinny być na pierwszym miejscu politycznych priorytetów.

Źródło: http://biznes.pl/wiadomosci/kraj/raport-oecd-grecy-najmniej-zadowoleni-z-zycia-pola,5586779,news-detal.html