Żebrzące dzieci

dzieci„Pan da złotówkę” to jeden z  najpopularniejszych zwrotów, które słyszymy na dworcu centralnym, obrzeżach miast, a szczególnie w centrach miast od żebrzących. Często ich ignorujemy, czasem wesprzemy, zastanawiając się co sprowadziło takiego człowieka na złą drogę. O ile dorosłym, zbierającym pieniądze na ulicy łatwo zwrócić uwagę bądź zignorować, o tyle żebrzące dzieci poruszają serce przechodniów na tyle, że ciężko przejść obok nich z obojętnością.

Więcej wolnego

Okres wakacyjny, który jeszcze przez moment będzie trwał, to czas wolny dla dzieci, które mają o wiele więcej wolnego niż w trakcie roku szkolnego. To powoduje, że szukają zajęć wypełniających wolne chwile. Niektóre miejscowości na takie potrzeby uruchamiają świetlice wakacyjne, organizują letnie półkolonie, gdzie dzieci mogą spędzać wolne godziny. Często jednak rodziców najzwyczajniej nie stać na wysłanie dziecka na wakacje i po prostu dzieci spędzają czas letniego wypoczynku w domu.
Podczas wakacji można zaobserwować na ulicach miast dzieci, które proszą przechodniów o pieniądze. Żebranie w wykonaniu dzieci jest o wiele bardziej skuteczne niż dorosłych, dlatego niektórzy rodzice celowo wysyłają dzieci, aby żebrały, ponieważ zbierają spore sumy pieniędzy. Wiadomości z kraju z ostatniego tygodnia podają informację o apelu Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, który zwraca uwagę na to aby nie wspierać żebrzących dzieci, ponieważ może to zachęcać następnych potencjalnych młodych żebrzących.

Nie pomożesz dając

Sposobem mającym powstrzymać zjawisko dzieci wykorzystywanych do żebrania, jest przede wszystkim reakcja na widok dziecka samego bądź z dorosłym, proszącego o pieniądze.
Zarówno Rzecznik Praw Dziecka jak i Komendant Główny Policji apelują o zgłaszanie takiego zjawiska odpowiednim organom- dzwoniąc pod numer 112 lub doniesienia straży miejskiej bądź policyjnym patrolom. Często żebranie wynika z trudnej sytuacji w rodzinie, wówczas problem zgłaszany jest opiece społecznej, która przejmuje kontrolę nad sytuacją.

Warto nie bać się informować władzę o zjawisku żebrania. Zamiast dać bułkę lub wrzucić złotówkę większą pomoc okażemy zgłaszając sytuację do odpowiednich organów, ponieważ działanie z ich strony może podnieść z ciężkiej sytuacji całą rodzinę, a bułka wypełni żołądek tylko przez krótką chwilę.