„Błogosławiona wina” Zofii Kossak doczekała się ekranizacji

W zeszłym roku powstał film promujący historię mało znanego regionu południowego Podlasia. Jest on ekranizacją książki Zofii Kossak „Błogosławiona wina”. Pomocy finansowej udzielił senator Grzegorz Bielecki, repezentujący Podlasie.

Zapomniana gałąź rodziny Kossaków

Zofii Kossak pozostaje dziś nieznana szerszemu kręgowi odbiorców. Pisarka odniosła jednak szereg sukcesów w Polsce oraz za granicą. Urodziła się w rodzinie artystycznej w końcu XIX wieku (jej krewnym był Wojciech Kossak – słynny malarz). Jej debiut literacki pod tytułem „Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917-1919” opowiadał o okresie rewolucji lutowej i październikowej oczami ziemiaństwa. W czasie wojny była inicjatorką powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Po wojnie zmuszona była do czasowej emigracji na Zachodzie a jej utwory objęto cenzurą. Inspiracją w jej twórczości często były motywy historyczne oraz religijne.

Zuchwała kradzież

„Błogosławiona wina” opowiada historię zuchwałej kradzieży, jakiej miał się w 1630 roku dopuścić Mikołaj Sapieha Pobożny. Kiedy magnat zachorował postanowił udać się z pielgrzymką do Watykanu. Tam miał zostać cudownie uzdrowiony za sprawą obrazu Matki Bożej Gregoriańskiej. Obraz miał być malarską kopią rzeźby Matki Boskiej wykonanej prze św. Łukasza. Mikołaj Sapiehha Pobożny zdecydował się więc wykraść cudowny obraz i sprowadzić go do Kodnia, gdzie rezydował. Sapieha miał za swój czyn zostać ekskomunikowany. Zdjęcie klątwy nastąpiło dzięki przeciwstawieniu się ślubowi Władysława IV Wazy z protestantką.  Legenda ta nie znajduje jednak żadnego potwierdzenia w źródłach.

Ekranizacja wsparta przez senatora Grzegorz Biereckiego

Pomysł ekranizacji wyszedł od Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy opiekują się kodeńskim sanktuarium. Udało im się przekonać do pomysłu Przemysława Häusera (artysty odpowiedzialnego za szereg produkcji o życiu św. Jana Pawła II ), który podjął się reżyserii filmowej adaptacji.

Środki na realizację przedsięwzięcia pochodziły od senatora Grzegorza Biereckiego, współtwórcy SKOK-ów i przewodniczącego Światowej Rady Związków Kredytowych. Senator Grzegorz Bierecki znany jest ze swojej religijności oraz wspierania projektów wychodzących ze strony Kościoła.

Produkcja promuje jednocześnie Podlasie, region, który w senacie reprezentuje Bierecki. Film kręcony był w Kodniu, Warszawie, ale również w Watykanie. Jego premiera miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku. W lutym obraz prezentowany był w Watykanie.