Ile Polacy wydają na Boże Narodzenie?

Jest już listopad, zbliża się więc koniec roku, a wraz z nim – święta. Czas świąt to jednak nie tylko przyjemności – zwłaszcza że również za nie trzeba przecież zapłacić.

Według raportu KPMG „Zimowe plany i wydatki Polaków 2014/2015” z grudnia 2014 roku, dodatkowe wydatki z powodu świąt planowało aż 99% gospodarstw domowych. Rok wcześniej odsetek ten był taki sam, zmieniła się za to łączna kwota planowanych przez Polaków wydatków –  było to aż 15,3 miliarda złotych – o 900 milionów więcej niż w 2013 roku.

Planowana kwota przeznaczona przez poszczególne gospodarstwa domowe, zgodnie z raportem KPMG, wyniosła w 2014 roku 1031 złotych (zamiast wcześniejszych 979 złotych). Największy koszt wiązał się z zakupem prezentów – ten sposób uszczęśliwiania bliskich zabierał aż 513 złotych z łącznych wydatków.

Pewnie zastanawiacie się, jak można oszczędzić na świątecznych przygotowaniach. Polecamy Wam artykuł, w którym znajdziecie kilka sposobów na świąteczne oszczędzanie. Dowiecie się z niego, jak dobrze zaplanować świąteczne obowiązki, a także o tym, jak ograniczyć ilość gotówki wydawanej na prezenty. W obliczu wyników raportu – zwłaszcza ta informacja może się przydać.

Jak myślicie, czy i o ile wzrosną średnie świąteczne wydatki, jeżeli KPMG przeprowadzi badania również w tym roku? A może macie też jakieś inne sposoby na to, żeby święta nie były powodem do stresu?