Kolejna wypłata z ZUS: Oto kiedy Polacy otrzymają dodatkowe środki

We wrześniu 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonał wypłaty dodatkowego, czternastego świadczenia emerytalnego. Z raportów wynika, że łączna suma przekazana emerytom i rencistom to blisko 17,5 mld zł.

Fot. Shutterstock / Polska w Pigułce

Proces przebiegał bez zakłóceń, a wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed, w rozmowie dla „Super Ekspresu”, wykluczył już możliwość wypłaty 15. emerytury w tym roku.

W świetle tych wydarzeń informacja podana przez portal businessinsider.pl staje się istotna dla wielu seniorów. Zgodnie z przekazanymi danymi, w kwietniu 2024 roku planowane jest wypłacenie trzynastej emerytury.

Dla przypomnienia, 14. emerytura została przyznana emerytom i rencistom pobierającym świadczenia do kwoty 2900 zł brutto. W 2023 roku wynosiła ona 2650 zł brutto, co po uwzględnieniu składek i podatków dawało około 2200 zł „na rękę”.

Nie da się ukryć, że dodatkowe świadczenia emerytalne są ważnym wsparciem dla seniorów, szczególnie w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji ekonomicznej. Chociaż w tym roku decyzja o braku wypłaty 15. emerytury wywołała wiele dyskusji, obietnica trzynastej emerytury na kolejny rok z pewnością doda optymizmu wielu beneficjentom.

Nie możemy jednak zapominać, że dodatkowe świadczenia emerytalne to nie jedyny mechanizm wsparcia dla seniorów. Kwota wolna od podatku, o której wspominał wcześniej wiceminister Szwed, jest ważnym ulgą, która pozwala emerytom na zwiększenie miesięcznych wpływów.

W kolejnych miesiącach warto śledzić decyzje rządu dotyczące świadczeń dla seniorów, aby być na bieżąco z wszelkimi zmianami i nowościami.