CSIRT KNF ostrzega przed fałszywą stroną banku Credit Agricole

W obliczu rosnącej liczby cyberataków, oszustw online stały się zjawiskiem niestety coraz częstszym. Tym razem ostrzeżenie przed nieuczciwą praktyką przyszło ze strony CSIRT KNF, organu monitorującego bezpieczeństwo cybernetyczne w sektorze finansowym. Użytkownicy Credit Agricole Bank Polska powinni być szczególnie czujni, gdyż cyberprzestępcy przygotowali fałszywą stronę internetową, która naśladuje oficjalną stronę banku.

Fot. Finanse Prosto

Fałszywe oferty i potencjalne zagrożenia

Nieuczciwi oszuści zachęcają klientów do wypełnienia krótkiej ankiety z obietnicą otrzymania pieniędzy. Co jednak istotne, uczestniczenie w takiej „ankiecie” może spowodować znaczne ryzyko dla bezpieczeństwa finansowego klientów. Wprowadzenie swoich danych logowania na zmanipulowanej stronie może skutkować utratą dużej sumy pieniędzy.

Jak zabezpieczyć się przed potencjalnym oszustwem?

W obliczu takiego zagrożenia, niezwykle ważne jest, aby być zawsze na baczności, zwłaszcza gdy chodzi o wprowadzanie danych logowania na różnych stronach internetowych. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w ochronie przed oszustwami online:

  1. Sprawdź adres URL: Zawsze zwracaj uwagę na adres strony internetowej. Upewnij się, że jest to oficjalna strona banku, a nie strona z podobnym, ale zmienionym adresem URL.
  2. Nie podawaj swoich danych logowania w odpowiedzi na wiadomości e-mail: Banki nigdy nie proszą o dane logowania przez e-mail. Jeśli otrzymasz wiadomość z prośbą o podanie swoich danych logowania, najprawdopodobniej jest to próba oszustwa.
  3. Używaj silnych haseł: Aby zabezpieczyć swoje konto, zawsze używaj silnych haseł i regularnie je aktualizuj.
  4. Skontaktuj się z bankiem: Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności strony internetowej lub oferty, skontaktuj się bezpośrednio z bankiem, aby zweryfikować informacje.

Apel do społeczności

W związku z tym ostrzeżeniem, CSIRT KNF zaleca użytkownikom, aby byli szczególnie czujni i nie dali się zwieść takim oszustwom. „Bądźcie czujni i nie dajcie się okraść!” – ostrzega instytucja.

Warto przypomnieć, że oszustwa online mogą przybierać różne formy i często są starannie zaplanowane, aby wydobyć ważne informacje od nieświadomych użytkowników. Dlatego ważne jest, aby pozostać czujnym i odpowiedzialnym, zwracając uwagę na wszelkie nieprawidłowości i podejrzane działania online.

Zachęcamy do podzielenia się tą informacją z rodziną i przyjaciółmi, aby wspólnie walczyć z cyberprzestępczością i chronić swoje finanse przed potencjalnymi zagrożeniami.