Polacy cieszą się dodatkowym wsparciem od ZUS. Sprawdź, czy też możesz skorzystać!

Ryczałt na energię to forma wsparcia finansowego, mająca na celu wspomaganie osób, które spełniają pewne kryteria, w opłaceniu rachunków za energię. W 2023 roku regulacje dotyczące tego wsparcia są zbliżone do tych z poprzednich lat, jednak warto ponownie zapoznać się z nimi.

Fot. Shutterstock / Polska w Pigułce

Kto może skorzystać?

Różne grupy osób kwalifikują się do otrzymania ryczałtu na energię. Wśród beneficjentów są kombatanci, emeryci, osoby na rentach oraz inwalidzi. Wsparcie to przysługuje także wdowom i wdowcom po kombatantach i innych uprawnionych. Ponadto, osoby wskazane w ustawie z 2 września 1994 roku dotyczącej żołnierzy pełniących zastępczą służbę wojskową w różnych branżach, jak również ich małżonkowie pośmiertni, mogą liczyć na wsparcie.

Ile wynosi wsparcie?

Ryczałt na energię pokrywa 50% kosztów opłat za energię elektryczną, gaz i ciepło wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Kwotę wsparcia oraz moment, kiedy zaczyna obowiązywać nowa stawka, ustala Szef Urzędu ds. Kombatantów i Represjonowanych.

Jak ubiegać się o wsparcie?

Aby ubiegać się o wsparcie, trzeba złożyć stosowny wniosek. Kluczowy formularz to wniosek o przyznanie wsparcia energetycznego (ZUS-ERK), dostępny w oddziałach ZUS lub online na www.zus.pl.

Kiedy oczekiwać wypłaty?

Szczegółowe informacje dotyczące terminów wypłat ryczałtu energetycznego podaje Szef Urzędu ds. Kombatantów i Represjonowanych. Warto monitorować komunikaty urzędowe lub nawiązać kontakt z lokalnym biurem ZUS, by być na bieżąco z datami wypłat.

Dla wielu, ryczałt na energię jest istotnym wsparciem finansowym, pomagającym w radzeniu sobie z wydatkami związanymi z energią.