Prezydent postawił podpis: Polska wprowadza zakaz z wysokimi karami!

Prezydent Andrzej Duda zatwierdził nową ustawę, która w najbliższym czasie wprowadzi w Polsce zakaz sprzedaży pew editorial produktów dla osób poniżej 18 lat.

Fot. Finanse Prosto

Popularne napoje zawierające taurynę i kofeinę, znane jako energetyki, nie będą dostępne dla młodzieży do 18 lat. Zakaz ten dotyczyć będzie także terenów szkół oraz sprzedaży z automatów.

Konsekwencje

Nieprzestrzeganie nowych regulacji skutkować będzie sankcjami. Osoby naruszające te przepisy mogą zostać ukarane grzywną do 2 tys. zł. Co więcej, każdy producent lub importer ma obowiązek umieścić na opakowaniu widoczne oznaczenie, że produkt to „napój energetyzujący” bądź „napój energetyczny”. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi karą do 200 tys. zł.

Kierownikom placówek handlowych i gastronomicznych, którzy nie dbają o przestrzeganie tych zasad, grozi również kara w wysokości 2 tys. zł. W takim przypadku sąd może zdecydować o konfiskacie napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny, nawet jeśli nie należą one do osoby ukaranej.

Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 września bieżącego roku. Niemniej jednak, artykuł 1, dotyczący zakazu sprzedaży energetyków oraz zakazu ich dostępności w placówkach oświatowych i automatach, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.