Uwaga na oszustwa: CSIRT KNF ostrzega przed fałszywym portalem OLX!

W erze cyfrowej, gdzie większość transakcji i handlu odbywa się online, cyberprzestępczość nieustannie ewoluuje, prezentując nowe zagrożenia. CSIRT Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) alarmuje o nowej fali oszustw związanych z popularnym portalem sprzedażowym OLX. Oto co powinieneś wiedzieć, aby chronić się przed potencjalnymi oszustwami:

Fot. Finanse Prosto

Manipulacja Charakterystycznym Kodowaniem Znaków

Oszuści wykorzystują specjalną technikę, która na pierwszy rzut oka może wydawać się nieznacząca, ale w rzeczywistości stanowi poważne zagrożenie. Fałszywa strona używa specjalnego znaku „ö” zamiast standardowego „o”, tworząc w ten sposób domenę, która na pierwszy rzut oka może wyglądać jak autentyczna strona OLX. Przykładowy adres fałszywej strony wygląda następująco: hxxps:// ölx[.]pl.

W jaki sposób można się ochronić?

Bądź Czujny

Podstawowym krokiem w zapobieganiu takim oszustwom jest zawsze ostrożność. Dokładnie sprawdzaj adresy URL, na które klikasz, a także te, na które zamierzasz wprowadzić swoje dane osobowe lub finansowe.

Nie Daj się Okraść

Oszuści są coraz bardziej sprytni w swoich działaniach. Aby się przed nimi ochronić, zawsze zwracaj uwagę na detale, które mogą wydać się nieco nieprawidłowe lub podejrzane. Nie ignoruj drobnych różnic w pisowni czy użyciu specjalnych znaków.

Informuj Innych

Jeśli natkniesz się na taką fałszywą stronę, nie zawahaj się poinformować o tym innych, aby także mogli się chronić. Również zawiadamiaj odpowiednie instytucje, które mogą podjąć kroki w celu zneutralizowania zagrożenia.

Dodatkowe Wskazówki

Zaleca się także, aby zawsze korzystać z oficjalnej aplikacji lub strony OLX zamiast klikania w linki otrzymane w wiadomościach e-mail czy SMS. Pamiętaj, że oficjalne strony często korzystają z zabezpieczeń SSL, co można rozpoznać po „https” na początku adresu URL.