Uwaga! Nie daj się nabrać na fałszywe reklamy w Internecie

Z dniem dzisiejszym, Centrum Odpowiedzi na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w Sektorze Finansowym (CSIRT KNF) przekazuje ostrzeżenie publiczne dotyczące nowej metody dystrybucji fałszywych reklam inwestycyjnych, która przybrała na sile w ostatnim czasie. Zgodnie z informacjami, cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać popularny serwis społecznościowy Twitter jako platformę do publikacji mylących i potencjalnie szkodliwych reklam.

Fot. Finanse Prosto

Szczegóły Oszustwa

Reklamy, które zaczęły pojawiać się na Twitterze, kuszą użytkowników atrakcyjnymi ofertami inwestycyjnymi, prezentując im szanse na szybkie zyski. Niestety, w rzeczywistości, te promocyjne ogłoszenia kierują internautów do niebezpiecznych stron, na których wymagają od nich dokonania rejestracji. Rejestracja ta jest pierwszym krokiem do dalszego kontaktu z cyberprzestępcami, którzy w dalszej kolejności namawiają swoje ofiary do zainwestowania swoich środków finansowych w wątpliwe przedsięwzięcia.

Ostrzeżenie i Zalecenia

W związku z tym, CSIRT KNF apeluje do społeczności internetowej, aby zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z Twittera oraz innych mediów społecznościowych. Oto kilka zaleceń, które mogą pomóc w uniknięciu stania się ofiarą tego typu oszustw:

  1. Sprawdzaj Źródła: Zawsze sprawdzaj wiarygodność źródła, zanim zdecydujesz się na kliknięcie w link lub udostępnienie swoich danych.
  2. Nie Ulegaj Presji: Jeśli zostaniesz skontaktowany przez nieznane osoby zachęcające do szybkich inwestycji, zwróć uwagę na potencjalne czerwone flagi, takie jak presja czasowa czy obietnice nierealistycznych zysków.
  3. Korzystaj z Zaufanych Stron: Unikaj korzystania z linków do nieznanych stron, które są promowane w reklamach. Zamiast tego, korzystaj z oficjalnych stron oraz aplikacji, aby uniknąć potencjalnych oszustw.
  4. Edukuj Siebie i Innych: Edukuj siebie oraz innych na temat potencjalnych zagrożeń online oraz tego, jak można się przed nimi chronić.

W erze cyfrowej, nowe formy oszustw pojawiają się niemal każdego dnia. Ważne jest, aby być świadomym tych zagrożeń i wiedzieć, jak się przed nimi zabezpieczyć. Pamiętajcie, aby być ostrożnym i nie dawać się okraść. Bezpieczeństwo online powinno być priorytetem dla nas wszystkich.