Wszyscy Polacy otrzymają bony na 2500 zł! Brak wymagań!

Rząd przedstawił zarys nowego przepisu, mającego na celu stymulowanie postępów w zakresie umiejętności cyfrowych wśród uczniów i pedagogów. Dzięki tej inicjatywie, uczniowie z czwartych klas szkół podstawowych będą uprawnieni do otrzymania laptopów za darmo, podczas gdy edukatorzy będą mogli skorzystać z vouchera na zakup sprzętu IT.

Fot. Pixabay / Polska w Pigułce

Reasumując, nowe regulacje przewidują, że nauczyciele z placówek edukacyjnych będą mogli ubiegać się o vouchery o wartości 2500 zł brutto na zakup komputerów. Będą mogli wybierać sprzęt zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji i, jeśli zechcą, dołożyć do niego swoje własne środki w przypadku decyzji o wyborze bardziej zaawansowanego urządzenia.

Rozdysponowywanie voucherów będzie odbywać się etapami, a warunki uzyskania zostaną określone przez Ministerstwo Edukacji. Pierwsi w kolejce do skorzystania z tej oferty będą pedagodzy uczący w czwartych klasach. Mogą oni składać podania o vouchery za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej prowadzonej przez departament zajmujący się cyfryzacją.

Nauczyciele będą mogli starać się o voucher co pięć lat. Nabyty w jego ramach sprzęt będzie podlegał trzyletniej gwarancji i nie będzie mógł być sprzedawany przez ten okres. Vouchery nie będą mogły być wymieniane na gotówkę.

Pojawiają się też wstępne, niepotwierdzone informacje dotyczące sposobu, w jaki ministerstwo zamierza kontrolować obieg komputerów. Planowane jest oznaczanie ich specjalnymi naklejkami z datą przekazania. Każdy, kto nabędzie takie urządzenie, stanie się jego nielegalnym posiadaczem.