Zapowiedzi ZUS: Co Nowego w Kwestii Czternastej Emerytury

W trakcie ostatniej konferencji prasowej w warszawskim oddziale ZUS, jego dyrektor, prof. Gertruda Uścińska, oraz minister Marlena Maląg, zapewniły, że system ubezpieczeń społecznych jest gotów do realizacji dodatkowych wypłat emerytalnych. Prof. Uścińska stwierdziła, że pierwsze świadczenia, w łącznej kwocie 2 miliardów złotych, zostaną wypłacone 1 września dla niemal 865 tysięcy osób.

Fot. Finanse Prosto

Kolejne terminy wypłat to 5 i 6 września, a łącznie dotyczą one 1,3 miliona osób i kwoty 2,9 miliarda złotych. Większość beneficjentów otrzyma środki na swoje konta bankowe.

Odbiorcami dodatkowych wypłat nie będą tylko emeryci i renciści z różnych systemów ubezpieczeniowych, ale także osoby z rentami socjalnymi i różnego rodzaju zasiłkami. Minister Maląg podziękowała ZUS i innym instytucjom za efektywne działanie, które umożliwi wypłatę dodatkowych świadczeń w zaplanowanym czasie.

Warunki, na jakich dodatkowe świadczenie będzie wypłacone, są jasno określone. Osoby, które na koniec sierpnia mają uprawnienia do emerytury czy renty, otrzymają jednorazową dodatkową wypłatę. W przypadku rent rodzinnych, środki zostaną równomiernie podzielone między wszystkich uprawnionych.

Dodatkowe świadczenie wyniesie 2650 zł brutto dla osób z emeryturami czy rentami do 2900 zł brutto. Dla tych, którzy otrzymują więcej, będzie obowiązywała reguła złotówka za złotówkę, ale minimalna kwota dodatku wyniesie 50 zł. Z dodatkowej wypłaty zostaną potrącone składki na ubezpieczenie zdrowotne i podatek dochodowy, ale nie będzie innych potrąceń, takich jak na przykład alimenty czy wsparcie społeczne.