Kto ma prawo do zwiększonego świadczenia? 5500 zł co miesiąc

Od marca bieżącego roku zaszły zmiany w wysokości specjalnej emerytury dla osób, które dożyły 100 lat. Aktualna kwota tego świadczenia, wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), to 5 540,25 zł brutto. Jest to wyższa suma w porównaniu z wcześniejszym stanem, kiedy to wynosiła ona 4 944,79 zł.

Fot. Finanse Prosto

To świadczenie jest dodatkowe i wypłacane ponad standardową emeryturą. Warto podkreślić, że jego wysokość nie jest poddawana corocznym aktualizacjom, zwanym waloryzacją. Oznacza to, że osoby, które je otrzymują, będą miały pewność stałej wysokości świadczenia przez resztę życia.

Dla przykładu, jeśli ktoś osiągnął 100 lat w styczniu tego roku, otrzymuje obecnie specjalną emeryturę w wysokości 4,9 tys. złotych.

Stałość tego świadczenia jest jego charakterystyczną cechą. Jeśli więc w 2023 roku kwota wynosi 5 540,25 zł brutto, to taka suma będzie wypłacana beneficjentom przez cały okres, jaki pozostanie im do życia, bez względu na przyszłe zmiany stawek świadczenia.

Co do oczekiwanej długości życia w Polsce, dane wskazują, że specjalne emerytury są wypłacane dla niewielkiej grupy ludzi. Według informacji z portalu businessinsider.com.pl, w marcu tego roku było ich 2,85 tys., a większość, czyli 2,4 tys., to kobiety.

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia prognozowana długość życia po zakończeniu pracy wynosi 254,3 miesiące dla osób w wieku 60 lat (wcześniej 238,9 miesiące, czyli prawie 20 lat) oraz 210 miesięcy dla osób w wieku 65 lat (poprzednio 196,2 miesiące, co daje 16 lat i 4 miesiące).