Kierowcy z popularnej aplikacji zaczynają nagrywać pasażerów: Czy jesteś świadom?

Kiedy zamawiasz samochód za pomocą znanej aplikacji i jedziesz wybraną trasą, może Ci umknąć fakt, że twoja rozmowa w samochodzie jest rejestrowana.

Fot. Polska w Pigułce

Bolt wprowadził nową funkcję, która polega na rejestrowaniu dźwięku w trakcie przejazdu. Polska jest jednym z pierwszych krajów, w których firma wdraża tę innowację.

Od dnia 28 sierpnia

Eksperymentalnie funkcja została wprowadzona w wybranych miastach, takich jak Kraków, Olsztyn czy Opole. Rejestrowany jest tylko dźwięk, ponieważ zarejestrowanie obrazu wymagałoby prawdopodobnie dodatkowych zgód. Nowa funkcjonalność służy przede wszystkim bezpieczeństwu zarówno pasażerów, jak i kierowców.

Interesujące jest to, że zarówno kierowca, jak i pasażer mogą rozpocząć nagrywanie bez informowania o tym drugiej strony. Firma Bolt zapewnia, że wszystkie nagrania są szyfrowane, bezpieczne i są usuwane po upływie 24 godzin. W przypadku zdarzeń niebezpiecznych nagrania są dostępne dla odpowiednich służb. Jak informuje Bolt na swojej stronie: „Dążymy do zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Dlatego prezentujemy nową funkcję, która zostanie dodana 28.08.2023 w wybranych miastach, pozwalającą na nagrywanie dźwięku w trakcie podróży, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa i współpracować z lokalnymi służbami”.